Haber

Bergama için 5 yıllık site yönetim planı

İZMİR (İGFA) –İzmir Bergama’da 5 yıllık site yönetim planı imzalandı.

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı Yönetim Planı Koordinasyon ve Denetleme Kurulu Toplantısı geniş bir katılımla Haluk Elbe Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Bergama Bölge Başkanı Dr.’nın da katıldığı toplantı, Emre Ataberk’in açılış konuşmaları ile başladı.

Yeni 5 yıllık transfer yönetim planı katılımcıların değerlendirmesine sunuldu.

Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Bölge Başkanı Dr. Emre Ataberk birlikte pasta kesti.

BAŞKAN KOŞUYOR; “YERLİ TURİZM GELİRLERİMİZİ ARTIRARAK MÜŞTERİLERİMİZİ VE MÜŞTERİLERİMİZİ TURİZMDEN KAZANAN BİR KONUMA TAŞIYALIM”

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergama’nın tarihi ve kültürel değerlerine işaret ederek, göreve geldikleri ilk günden itibaren bu değerlerin gün yüzüne çıkarılması için kapsamlı çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Başkan Hakan Koştu, şunları kaydetti: “Bir dünya projesi olan Selinos Antik Kanal Onarım ve Islah Projemizle tescilli yapılarımızı hedefliyoruz. Başlattığımız onarımlarla Bergama’mızın fiyatlarını bir mücevher gibi parlatmaya devam ediyoruz. Hedef ve stratejilerimiz doğrultusunda UNESCO Dünya Mirası şehrimizi korumak, geliştirmek ve turizme hazırlamak için çalışıyoruz. Tarihi ve kültürel değerlerimizi korurken vatandaşlarımızı ve esnafımızı da sürece dahil etmenin son derece değerli olduğunun bilinciyle çalışıyoruz. Yaşayan bir tarih, yaşayan bir turizm ve yerelde turizm gelirlerinden en yüksek oranda yararlanan bir Bergama yaratmamız gerektiğinin bilincindeyiz. İzmir Kalkınma Ajansı, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı’nın 2023-2028 yıllarını kapsayacak Yönetim Planı revizyonu için değerli bir temel oluşturdu. Yönetim Planı’nın hazırlanmasını üstlenen müşavirlik firmasına ve planı belirtilen süre içerisinde titizlikle hazırlayan Bergama Bölge Başkanlığı’na teşekkür ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu