Haber

Amcham Raporu: Çin, Yatırım İçin Hala Cazip Bir Ülke

GUANGZHOU, 28 Şubat (Xinhua) — AmCham South China tarafından yayınlanan bir rapora göre Çin, bu yıl daha fazla şirketin ülkeye yeniden yatırım yapmayı planlamasıyla, yatırım yapmak için en cazip yerlerden biri olarak kabul ediliyor. belirtildi.

Derneğin Pazartesi günü yayınlanan Çin’in iş ortamına ilişkin yıllık raporu, ülkedeki iş ortamını yabancı sermayeli işletmelerin gözünden gözlemleme fırsatı sunuyor. Faaliyet raporu, 2022 yılının Eylül-Aralık döneminde 200’den fazla şirketin katıldığı bir ankete dayanıyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 40’ı tamamen yabancı sermayeli şirketler iken, yabancı şirket temsilcilikleri ve ortak girişimler yaklaşık yüzde 20’yi oluşturuyor.

Rapor, katılımcı şirketlerin yüzde 90’ından fazlasının Çin’i en önemli yatırım yerlerinden biri olarak gördüğünü gösterdi.

Rapora göre, şirketlerin yarısından fazlası küresel gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasını Çin’den elde ediyor. Ve şirketlerin yüzde 45’i geçen yıl Çin’den elde ettikleri gelirlerde önemli veya hafif bir artış gördü.

En dinamik pazarlardan birine sahip olan Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alıyor. Rapora göre, ülke ekonomisi pandeminin neden olduğu belirsizlik nedeniyle gölgelense de, birçok şirket hala Çin’i gelecekteki stratejik kalkınma planlarının kritik bir modülü olarak görüyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 75’i 2023’te yeniden Çin’e yatırım yapmayı planlıyor. Bu oran, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 3’lük bir artış anlamına geliyor.

2300’den fazla üyesi bulunan dernek, Güney Çin’de iş yapan ABD ve uluslararası şirketlere dayanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu