Yaşam

Oxford, Yılın Sözünü Açıkladı!

Dünyanın en kapsamlı sözlüğünü bünyesinde barındıran Oxford Languages, her yıl ‘Yılın Sözü’ belirliyor. Ünlü yayıncı, geçen yıl kelime olarak aşı anlamına gelen ‘vaccine’ kelimesinin kısaltılmış hali olan ‘vax’ı seçmişti. Geçenlerde bu yılın finalistlerinin belirlendiğini duyurdu; Ancak öncekilerden farklı olarak sonucu halkın belirleyeceğini ilan etti.

Oxford’un duyurusunda, finalistler “metaverse”, “#IStandWith” ve “cin modu” iletmişti. Bugün oylamanın sona erdiği ve hangi kelimenin ‘Yılın Sözü’ unvanına layık görüldüğü açıklandı.

Yılın kelimesi ‘Goblin modu’ oldu

Oxford, son iki hafta içinde 340.000’den fazla kişinin oylamaya katıldığını belirterek, seçilen kelimeyi açıkladı. Yayıncının açıklamalarına göre “cin modu” toplam oyların %93’ünü alarak ‘Yılın Sözü’nü kazandı. senin terimin, 318 bin 956 oyaldığı söylendi.

Son zamanlarda teknoloji dünyasında adını sıkça duyduğumuz, geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen ve sanal dünyalara verilen isim olan ‘metaverse’ 14 bin 484 oyla ikinci sırada yer aldı. Twitter’da sıkça gördüğümüz hashtag’lerden biri, bir yeri veya bir şeyi pekiştirmek için kullanılan ‘#IStandWith’ 8 bin 639 oyla üçüncü oldu.

Peki ‘Goblin modu’ ne anlama geliyor?

Ülkemizde pek adını duymadığımız goblin modu, diğer ülkelerde ve internette oldukça iyi biliniyor. Argo bir terim olan goblin modu, basitçe şu anlama gelir: Bir bireyin, gerekirse, sosyal normları reddederek istediği gibi davranması anlamı. Oxford ayrıca, “ vicdan azabı duymayan, tembel, özensiz veya açgözlü, kendini beğenmiş, sosyal normları ve beklentileri reddeden”olarak tanımlar.

Oxford’a göre bu tabirin popülaritesi ilk olarak 2009’da Twitter’da ortaya çıktı, ancak son zamanlarda özellikle Şubat 2022’de sosyal medyada viral oldu. normal hayata dönmek istemek.

Oylamaya katılmasının kendisini şaşırttığını söyleyen Oxford Languages ​​lideri Casper Grathwol da yaptığı açıklamalarda; Geçen yıl olanlardan bunalmış hisseden herkes için ‘cin modu’ yansıttığını söyledi. Herkesin içindeki goblini sahiplendiğini söyleyen lider, şunları da söyledi; Bunun her zaman Instagram ve TikTok’ta sunmaya çalıştığımız bireyler olmadığımızı gösterdiğini, bu nedenle ‘BeReal’ gibi insanların gerçekten kendilerini gösterdikleri uygulamaların yani goblin’in yaygınlaştığını sözlerine ekledi.

Peki yılın kelimesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu