Haber

Naci Görür’den deprem açıklaması: İsyan ediyorum

Naci Görür, beklenen İstanbul sarsıntısı için sürenin daraldığını söyledi. Görür ise kentte hummalı bir çalışmanın olmadığını belirterek, “Belediye ve hükümet iş birliği içinde İstanbul’u depreme hazırlamalı. Ama ne yazık ki hep farklı bir telde çalınıyor. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. Ben de isyan ediyorum diyorum ama yapacak bir şey yok. Türkiye’de depreme hazırlanan bir kurum görmedim” dedi.

Büyükçekmece Belediyesi’nin 39. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında düzenlediği “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm” konulu söyleşide konuşan Görür, Türkiye’de hiçbir kurumun bir şoka hazır olduğuna inanmadığını belirtti.

‘TÜM TEL ÇALDI’

Görer şu ifadeleri kullandı:

“Elektrik ve İGDAŞ ile konuştuğunuzda ‘her şey yolunda, biz hazırız’ diyorlar. Türkiye’de sarsılmaya hazır hiçbir kurum görmedim. Hani hayat yolları dediğimiz kanalizasyon, içme suyu, ulaşım ve iletişim 99’dan beri güya hazır. Ama son küçük deprem yine oldu, telefonların tüm bağlantı sistemleri çalışmadı. Ve onlardan o kadar bilgi alamıyorum ve hiçbir şey söylemiyorlar. Devletle belediye el ele yürümezse İstanbul’u depreme hazırlayabilir misiniz? çocuk musun Böyle bir şey olabilir mi? Peki benim halkım buna nasıl izin verir, nasıl güzel görür? Yani belediye ve hükümetin işbirliği içinde İstanbul’u bir sarsıntıya hazırlaması gerekiyor. Ama ne yazık ki hep farklı bir telde çalınıyor. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. Ben de isyan ediyorum diyorum ama yapacak bir şey yok. Bu yüzden artık onu tanımıyorum. Büyük ihtimalle eskisi gibi elektrikler kesilecek, umarım dedikleri kadar uzun sürmez. Ama aynı şey su için de geçerli. Mesela İSKİ bugün İstanbul’a yüzde 90 kapasiteyle su veriyorsa yarın yüzde 30’a düşerse Allah korusun ne yapacağız? Ne yapacağız? Bu bir sarsıntı, bu bir deprem! Bir yanda ateş, diğer yanda kirlilik söz konusu olduğunda inanılmaz şeyler olabilir. Su olmayınca nasıl yaşanır?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu