Haber

Mayon Yanardağı çevresinde yükseltilmiş alarm seviyesi

Filipinli yetkililer, başkent Manila’daki Mayon yanardağı çevresinde patlama ihtimaline karşı alarm seviyesinin yükseltildiğini duyurdu.

Filipinli yetkililer, yanardağdan 6 kilometre uzakta yaşayan yerel halka olası bir patlama nedeniyle bölgeyi terk etmelerini söyledi.

Ülkenin aktif yanardağlarından biri olan Mayon yanardağı, sıcak gaz çıkışı, düşen kayalar ve iki volkanik sarsıntının ardından alarma geçti.

Yanardağın önümüzdeki günlerde patlama ihtimaline karşı 5 kademeli alarm sisteminde 3. seviyede alarm verilerek önlem alındı.

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü, olası bir patlamadan çıkan külün uçakları da etkileyebileceği için pilotların sivil havacılık yetkilileri tarafından uyarılması gerektiğini belirtti.

İki yanardağ daha gözlem altında

Yetkililer, Mayon’un yanı sıra Manila’nın güneyindeki Taal yanardağı ile Negros adasının merkezindeki Kanloan yanardağının da hareket belirtileri göstererek gözlem altına alındığını duyurdu.

Mayon yanardağı 2018’de patlayarak on binlerce yerel sakinin evlerini terk etmesine neden oldu.

Filipinler, Pasifik’te “Ateş Kuşağı” olarak adlandırılan, depremlerin ve volkanik patlamaların yoğun olarak yaşandığı fay sınırında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu