Haber

İran, Blinken’in Tahran’ın askeri programını hedef alan açıklamasını “kışkırtıcı” olarak nitelendirdi

İran, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Tahran’ın askeri programını ve Washington’un bu alandaki yeni yaptırımlarını hedef alan açıklamasını “kışkırtıcı” olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanı’nın İran’ın askeri programına ilişkin provokatif açıklamaları, yalnızca başarısız İranofobi projesini ve bölge ülkeleri arasındaki çatışmaları körükleyerek Amerikan silahlarının pazarlanmasına devam etmek için yapılmaktadır.” .” ifadeleri kullandı.

Ülkesinin askeri programının sadece “savunma amaçlı ve caydırıcı” olduğunu savunan Kenani, bunun İran’a saldırmayı düşünmeyen hiçbir ülkeye yönelik olmadığını ifade etti.

Bölgedeki sorunların ABD’nin yaklaşımlarından kaynaklandığını öne süren Kenani, “ABD’ye bölgeye yönelik hatalı, müdahaleci ve sorumsuz tavırlarına son vermesini, işbirliği ve katılımla istikrar sürecine izin vermesini tavsiye ettiğimi” söyledi. bölge ülkelerinin”

ABD yönetimi 19 Nisan’da İran’ın askeri programları için elektronik bileşen alımını kolaylaştıran İran, Malezya ve Çin’den 6 örgüt ve 1 kişiyi yaptırım listesine eklediğini açıklamıştı. Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, “İran’ın silahları Ortadoğu ve diğer bölgeleri istikrarsızlaştırıyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken de Twitter hesabından, “İran’ın askeri tedarik faaliyetlerini bozmaya kararlıyız. İran ve Çin’den bu tür istikrarsızlaştırıcı davranışlara karışan varlıkları yaptırım listesine alıyoruz” dedi. Mesajını paylaştı.

Washington ve Kiev, İran’ı Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Rusya’ya silahlı insansız hava araçları göndermekle suçluyor. İran yönetimi ise bu suçlamaları reddediyor.

haber-selcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu